Baltų vienybės diena su Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga

In Edukacija by Dieveniskes

baltu_vienybes_diena_2011_2

Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga, visuomeninė organizacija vienijanti tautišką, Lietuvai neabejingą jaunimą, rudenį pasitiko su projekto „Mūsų šaknys – Baltai“ paskutine dalimi – Baltų vienybės diena. Rugsėjo 22 dienos vakarą, šalia Šalčininkų rajone esančio Dieveniškių miestelio, Bėčionių piliakalnio papėdėje vyko užbaigiamoji projekto šventė, skirta šiai dienai paminėti.

Susirinkusi vietinių apylinkių bendruomenė, Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos nariai, Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos, G. Žagunio pasienio užkardos ir Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos atstovai , Šalčininkų 11 – toji Šaulių kuopa, Šalčininkų Šalčios tunto skautai, Poškonių pagrindinės bei Dieveniškių „Ryto“ vidurinės mokyklos mokiniai ir visuomeninių organizacijų nariai prie didžia protėvių dvasia dvelkiančio laužo, kartu su visa Lietuva, paminėjo šią svarbią dieną, kuri baltų mitologijoje – rudens lygiadienio šventė – astronominio rudens pradžia. Prieš 775 metus, baltų gentys susivienijo ir Saulės mūšyje sumušė Kalavijuočių ordiną. Ši diena, Lietuvos ir Latvijos Seimų yra paskelbta Baltų vienybės diena. Tad dainuojant tautines dainas, menančias mūsų garbingą istoriją ir prie ugnelės laužant duonos plutelę, simbolizuojančią bendruomenės vienybę, šiame nuostabiame Lietuvos krašte, išreiškėme mūsų tautos solidarizavimąsi su latvių tauta, taip pat turinčia baltiškas šaknis.

baltu_vienybes_diena_2011_1

Renginio metu įvyko baltiškos apeigėlės, pagerbiančios mūsų senuosius dievus. Kiekvienas užtraukė senas, jau giliai į mūsų kraują įsišaknijusias dainas, menančias Saulės, Žalgirio mūšius, nepriklausomybės kovas, pokario rezistenciją. Kiek vėliau, visi, kas tik norėjo, galėjo pasišildyti arbata arba pasistiprinti kareiviška koše. Gausiai susirinkusi vietinė bendruomenė, kurią sudarė ne tik jauno amžiaus, tačiau jau ir vyresni žmonės dar kartą parodė, kad šio gražaus miestelio – Dieveniškių gyventojai supranta, kas vienija mūsų tautą ir kur slypi mūsų vieningumo šaknys, kad stiprybės galima semtis iš mūsų protėvių, dėl kurių mes esame čia. Baltų vienybės diena yra projekto „Mūsų šaknys – baltai“ dalis, kurios tikslas – skatinti jame dalyvaujantį jaunimą įsitraukti į senųjų baltų amatų, tradicijų, kalbų pažinimo ir atkūrimo procesą, kurio metu būtų suvokiama archajiškų tradicijų reikšmė šiandienos pasaulyje.

„Mūsų šaknys – Baltai“ yra tęstinis projektas, kuriame dalyvaujantis jaunimas skatinamas susipažinti su vienos iš istorinių Europos kultūrų – baltų palikimu. Jaunimas, besidomintis istorija, turi galimybę tiesiogiai prie jos „prisiliesti“. Taip pat, šiuo projektu, siekiama tampraus bendradarbiavimo su skirtingų baltiškų regionų jaunimu, skatinamos atviros diskusijos, ne tik tarp miestų, bet ir Lietuvos provincijoje gyvenančių žmonių. Bendrų šaknų atradimas su baltiškų valstybių žmonėmis, bendradarbiavimas su jais ugdo visuomenės savimonę, plečia jos kultūrinį akiratį, lavina skonį ir supratimą, domėjimąsi kultūra. Subūrus dėstytojų, meno kolektyvų, rekonstruktorių ir kitų projekto dalyvių jėgas, skatinamas regiono gyventojų ir ypač jaunimo užimtumas, pasitikėjimas savo galimybėmis. Tokiu būdu jaunimo tarpe atrandamas pažinimo, bendruomeniškumo, patriotiškumo jausmas.

Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga tikisi ir toliau sėkmingai bendradarbiauti su Dieveniškių technologijų ir verslo mokykla, vietine Dieveniškių bendruomene ir svarbiausia jos jaunimu, kurių entuziazmas skatina tobulėti. Taip pat, dėkojame Kultūros rėmimo fondo, kuris dalinai finansavo projektą bei visiems prisidėjusiems ir padėjusiems mūsų organizacijai. Tikimės, kad ir kitais metais sugebėsime pateisinti jūsų lūkesčius bei sukelsime dar didesnį susidomėjimą mūsų baltiškąja kultūra.

Štai čia yra filmukas sukurtas iš šių metų Baltų vienybės dienos minėjimo. Malonių įspūdžių tiems, kurie negalėjo sudalyvauti ir ne tik :)

 

Už straipsnį ir nuostabų renginį dėkojame Lietuvių tautinio jaunimo sąjungai.