„Dieveniškės kalvių vijose 2013“

In Edukacija by Dieveniskes

kalvuvijose

2013 m. birželio 17-20 dienomis Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos bazėje įvyko trečiasis tarptautinis kalvių pleneras DIEVENIŠKĖS KALVIŲ VIJOSE 2013. Šiemet susirinkę kalvystės meistrai bei jų mokiniai kūrė „GYVYBĖS IR PAŽINIMO MEDĮ“. Tuo metu, gėlininkės, floristės, aplinkos dizainerės iš Dieveniškių įkomponavo mokyklos Saulučių parke „Laimės paukštį“.

Idėja iš metalo sukurti medį, simbolizuojantį gyvybę ir pažinimą, kilo Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos direktorei Ilonai Šedienei. Toliau ši nuostabi mintis įkvėpė ne tik mane, bet visai neseniai mokykloje dirbantį kalvystės mokytoją, nuolatinį kalvystės plenerų Dieveniškėse dalyvį, Rašitą Sadrejevą, jo mokinius ir pagalbininkus Gintautą Joną Šedį, Darių Vasiliauską, Denisą Utyro, Artūrą Staniulį.

Projektinė komanda, gavusi finansinį palaikymą iš Lietuvos Respublikos Kultūros rėmimo fondo, ėmėsi idėjos įgyvendinimo. Iki plenero atidarymo, o tiksliau – 2013 m. birželio 17 dienos, darbui buvo ruošiamos kalvystės dirbtuvės, kuriamas medžio maketas, pagal jį kalamas jo kamienas, įtvirtinamas į Šalčininkų kelių tarnybos dovanotą bei atgabentą riedulį.

Ypatingai džiaugiuosi dėl to, kad šiemet plenere sutiko dalyvauti Lietuvos kalvių kalvis Vladas Kuzinas. Sutelkęs dalyvius, meistras mokė ne tik visai nepatyrusius, bet ir kitus – vis dar kalvystės amatą perprasti mėginančius kūrėjus.

Pritraukti dar daugiau kalvių bei besidominčių šiuo amatu, kūrybingų žmonių, nebuvo paprasta. Kalviai – labai užsiėmę žmonės. Nepaisant to, džiugu, kad jau trečius metus iš eilės kalvystės amatą Dieveniškių krašte palaiko, jį gyviną ir puoselėja, randa laiko ir dalyvauja mūsų pleneruose tokie meistrai kaip Edvardas Mačaitis bei Valdas Paukštys iš Lukšių, broliai Zbignev ir Edvard Krepštul, šiuo metu gyvenantys ir kuriantys Vilniuje. Antrus metus mus palaiko kalvis iš Šalčininkėlių Miroslav Voisiat. Įkvėpti kalvio Rašito Sadrejevo, save išbandė mokyklos darbuotojai: Liudas Šliažas, Valerij Kartanovič, Miroslavas Junevičius bei jo sūnus Tomas. Idėją palaikė ir į plenerą atvyko kūrybingi žmonės iš Baltarusijos, Vidžių valstybinio technikos profesinio koledžo, Anton Želubovskij ir Edvard Stacevič.
kv2kv3

Šis – trečiasis kalvių pleneras Dieveniškių technologijų ir verslo mokyklos bazėje – ypatingas dar ir tuo, kad šiemet, prisidedant prie Dieveniškių krašto tautinės kultūros puoselėjimo, nusprendėme susieti kalvystę su gėlininkyste, floristika, aplinkos dizainu. Šalia susirinkusių kalvių, kaip bitutės darbavosi dieveniškietės Žavinta Butvilienė, Vera Filipovič, Tamara Pilkevič, Teresė Bilienė ir Geonoefa Byčkovskaja. Vienos kūrė „Laimės paukštį“, kuris, pasak legendos, sužavėtas medžio, nutūpęs šalia ir jau nebegalėjęs pakilti iš susižavėjimo ir nuostabos. Tuo tarpu, kitos – formavo takelį aplink medį, derino įvairius aplinkos dizaino elementus kiemelyje.

Pasveikinti susirinkusių plenero dalyvių atvyko Lietuvos Tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, televizijos ir kino dokumentininkas, žurnalistas, kultūros paveldo metraštininkas Bronius Slavinskas, Šalčininkų krašto verslininkas, žurnalistas Vladimir Kot, Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos bei Šalčininkų kelių tarnybos atstovai.

Nuoširdžiai kviečiu apsilankyti gražiausiame Lietuvos miestelyje – Dieveniškėse ir pasigrožėti ne tik unikaliu „Gyvybės ir pažinimo medžiu“, bet ir kitais meniškos sielos žmonių kurtais darbais. Galbūt ir Jūs pajusite norą kurti, saugoti, puoselėti, meilę tėvynei, tradicijoms, kalvystei, amatams, pagarbą ir dėkingumą kuriantiems!

Jolanta Glaudelytė