Moksleivių meninio skaitymo konkursui ,,Motiejaus Valančiaus žingsnių aidas Vilniaus krašte“ pasibaigus

In Be kategorijos by DieveniskesLeave a Comment

img_4208 (1)Lietos labdaros fondas jau penktus metus iš eilės ugdo Rytų Lietuvos bei Žemaitijos jaunimo tautinę savimonę. Šiuo tikslu gegužės 6-ąją su Lietuvos Respublikos švietimo ministerijos parama Dieveniškių technologijų ir verslo mokykloje fondas surengė jubiliejinį vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimui įamžinti skirtą meninio skaitymo konkursą moksleiviams ,,Motiejaus Valančiaus žingsnių aidas Vilniaus krašte“. Šiemet renginys buvo ypatingas ir tuo, jog praėjo lygiai 10 metų nuo ąžuolinio koplytstulpio, M. Valančiaus garbei, pastatymo Dieveniškių Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčios kiemelyje bei 215 metų nuo paties vyskupo gimimo.

img_4165Prieš pat atvykstant į mokyklą, konkurso vertinimo komisija aplankė pirmajam po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo žuvusiajam pasieniečiui Gintarui Žaguniui atminti skirtą paminklą, padėjo gėlių ir pagerbė žuvusįjį tylos minute. Taip jau sutapo, kad vienas iš komisijos narių, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyriaus vadovas dim. vyr. leitenantas Sigitas Vaitulionis pažinojo G. Žagunį, tad trumpai papasakojo kitiems komisijos nariams apie pasieniečio asmenybę.

Atvykus į mokyklą, komisijos narius pasitiko moksleivių bei mokytojų minia. Šiais metais pademonstruoti savo įgūdžius susirinko skaitovai iš septynių Rytų Lietuvos mokyklų: Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos, Jono Sniadeckio gimnazijos, Poškonių pagrindinės mokyklos, Turgelių ,,Aistuvos“ gimnazijos, Riešės gimnazijos, Jašiūnų „Aušros“ gimnazijos ir Rudaminos „Ryto“ gimnazijos. Be konkursantų į renginį taip pat atvyko didžiulė delegacija iš Žemaitijos, tarp kurių buvo mokiniai iš Mosėdžio gimnazijos, Žemaičių Kalvarijos M. Valančiaus gimnazijos bei Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinės mokyklos.dfgd

Konkurso dalyvius ir žiūrovus sveikino Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro atstovė Jovita Petrauskaitė bei skulptorius Gediminas Radzevičius. Vėliau buvo pristatyta vertinimo komisija, kurią sudarė geranoriškai nusiteikę, tačiau objektyvūs įvairių sričių atstovai: Kovo 11-osios akto signataras Kazimieras Uoka, Šalčininkų Šaulių kuopos vadas Eimantas Tamulynas, Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas, VšĮ „Kūrybos avilys“ steigėjų tarybos narė, dailininkė ir dainininkė Skaistė Elena Radzevičiūtė, inžinierius, koplytstulpio M. Valančiui mecenatas Domas Valančiauskas, M. Valančiaus giminaitė Rima Rimdžiuvienė, Vilniaus Žemaičių kultūros draugijos garbės pirmininkė Dalia Juodkaitė Dirgėlienė, Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos pirmininkas Mindaugas Sidaravičius, portalo Pogon.lt vyr. redaktorius Ryšard Maceikianec, mokslininkas ir rašytojas Tautvydas Galinis bei „Lietuvių godos“ laikraščio vyr. redaktorė, poetė Marija Šaknienė.

img_4135Prieš prasidedant konkurso dalyvių pasirodymams, koplytstulpio M. Valančiui atminti pastatymo dešimtmečio proga buvo parodytas Stasio Arnašiaus ir Gedimino Radzevičiaus dokumentinis filmas „Vyskupo Motiejaus Valančiaus žingsnių aidas Vilniaus krašte“, kuriame buvo pasakojama Lietos fondo veiklos Dieveniškėse pradžia. Iš karto po filmo peržiūros, su muzika, šokiais bei žemaitiška tarme deklamuojamais kūriniais žiūrovus linksmino delegacija iš Žemaitijos.

Varžytuvininkai pasitelkę fantaziją skaitė, deklamavo ir vaidino, naudodamiesi daugiau nei dešimčia kūrinių ar jų ištraukų iš Paaugusių žmonių knygelės, Guvaus Vencės, Dievobaimingo vaikelio, Pasakojimo Antano tretininko, Vaikų Neklausančių, Petrio ir Onelės, Mikės melagėlio, Palangos Juzės, Magdės, Vyskupo pamokymų šnabždom bei Jonio ir kerdžiaus.

Pasibaigus pasirodymams vertinimo komisijos nariai rinko geriausius skaitovus, o tuo metu pavargę dalyviai bei žiūrovai stiprinosi arbata ir saldžiais užkandžiais. Apdovanojimų ceremonijoje nei viena dalyvavusi mokykla neliko nuskriausta, visi gavo atminimo medalius su Palangos Juzės atvaizdu, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro padėkas bei kitas dovanas, o geriausiai pasirodžiusiais vertinimo komisija išrinkto Ievą Macinkevič iš Poškonių pagrindinės mokyklos, kūrinys – Petris ir Onelė, antra vieta atiteko Gabijai Svorobovičiūtei ir Arnoldui Girdauskui, kūrinys – Vyskupo pamokymai šnabždom, ir galų gale pirmąją vietą pelnė su savo išraiškinga žemaitiška tarme visus varžovus nubloškęs Marijus Jasinskas iš Rudaminos „Ryto“ gimnazijos. Raiškiausia skaitove buvo išrinkta Turgelių „Aistuvos“ gimnazijos mokinė Anastasija Bralkovskaja, o už geriausią Palangos Juzės interpretaciją buvo apdovanota Riešės gimnazijos komanda. Tuščiomis rankomis neliko ir pats projekto idėjos autorius Gediminas Radzevičius, jam buvo įteikta portalo Dieveniskes.lt įsteigta padėkos dovana, Prano Germanto-Meškausko knyga „Antano Smetonos didžiosios mintys“.

Pasibaigus renginiui, pavargę, bet pasikrovę pozityvių emocijų, vertinimo komisijos nariai išvyko pietauti į Norviliškių pilį, kur buvo sakomi padėkos tostai organizatoriams bei rėmėjams, diskutuojama apie nuveiktus darbus ir ateities perspektyvas.

 

Mindaugas Sidaravičius

Foto: Ryšard Maceikianec

 

Leave a Comment